“Marrëveshja Kosovë-Serbi në fund të vitit?” - Bota Sot
“Marrëveshja Kosovë-Serbi në fund të vitit?”

Aktuale

“Marrëveshja Kosovë-Serbi në fund të vitit?”

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 23:15
Në Samitin e Berlinit

Në Samitin e Berlinit më 1 korrik në Paris mund të formulohet një kornizë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, ndërsa propozimi përfundimtar pritet të shfaqet në fund të këtij viti.

E gjithë kjo sipas mediav vendore, ku thuhet se nëse paraqitet një zgjidhej e tillë, një “referendum” mbi Kosovën mund të mbahet bashkë me zgjedhjet parlamentare në pranverë.

Sipas të njëjtave burimeve kanncelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron nuk po arrijnë në një mendim të përbashkët sa i përket gjetjes së zgjidhjes së duhur të çështjes Kosovë-Serbi.

Në rast se takimi do të zhvillohet në prani të gjitha palëve më 1 korrik,  atëherë pritet që të ketë edhe një propozim përfundimtar që do të ishte në pajim me kërkesat e qytetarëve.

E lidhur me këtë Vuçiq ka deklaruar se qëndrimi i Serbisë në Paris do të ishte i qartë, i pandryshuar dhe absolutisht racional dhe i civilizuar, që nëse Kosova nuk heq dorë nga taksa 100% nuk ka kompromis për rifillim të dialogut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...