Wilson: Vuçiq do të mbahet në mend si personi që do ta mbyllë kapitullin e Kosovës - Bota Sot
Wilson: Vuçiq do të mbahet në mend si personi që do ta mbyllë kapitullin e Kosovës

Aktuale

Wilson: Vuçiq do të mbahet në mend si personi që do ta mbyllë kapitullin e Kosovës

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 18:39
Damon Wilson

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic është i përkushtuar për arritjen e marrëveshjes me Kosovën dhe aktualisht është në pozicion më të mirë, ka vlerësuar për sektorin serbisht të Zërit të Amerikës, nënkryetari ekzekutiv i Këshillit Atlantik Damon Wilson.

Ai mendon se Aleksandar Vucic është në pozicion më të favorshëm diplomatik dhe shton se Vucic do të mbahet në mend si personi që do ta mbyllë kapitullin e Kosovës.

Wilson mendon se Serbia “mund të fitojë çdo gjë”, por nuk mund të jetë vend normal me perspektivë evropiane e të ketë besim tek investitorët e huaj dhe bashkësia ndërkombëtare pa u mbyllur kapitulli i Kosovës.

Ai ka theksuar se përpiqet për kthimin e gjendjes paraprake, të vendoset moratoriumi ose pauza për taksat dhe të bëhet ndalimi i lobimit të Serbisë kundër anëtarësimit ë Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...