Ja çka thonë mediat serbe për deklaratën e Xhavit Halitit se Vuçiqi po udhëheq luftën si Millosheviqi - Bota Sot
Ja çka thonë mediat serbe për deklaratën e Xhavit Halitit se Vuçiqi po udhëheq luftën si Millosheviqi

Aktuale

Ja çka thonë mediat serbe për deklaratën e Xhavit Halitit se Vuçiqi po udhëheq luftën si Millosheviqi

Nga: N.Sh Më: 1 korrik 2019 Në ora: 13:47
Xhavit Haliti

Mediat serbe, kanë folë për deklaratën e Xhavit Halitit i cili në një interviste ka theksuar se Vuçiqi po e udhëheq luftën si Millosheviqi.

Ato shkruajnë se, Xhavit Haliti, një nga ish-liderët politikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe nënkryetare e Kuvendit të Kosovës, tha se situata në Kosovë është shumë ndryshe nga sa është në media, shkruan "Bota sot".

“Serbët jetojnë së bashku me shqiptarët, ne rri me njëri-tjetrin. Politika është shumë e përzier në gjithçka, situata tregon ndryshe. Beogradi është i interesuar të mos ketë paqe në Kosovë për të kontrolluar pakicën kombëtare të serbëve. Kjo është arsyeja pse bota tregon se asgjë nuk mund të funksionojë në Kosovë, se shqiptarët janë ekstremistë, paqja, zhvillimi, Evropa nuk korrespondon me ne... Por e vërteta është se shumica e shqiptarëve duan një Kosovë evropiane”, thotë Haliti.

“Është e qartë për ne se Milorad Dodik nuk dëshiron të njohë pavarësinë e Kosovës. Dy kombet e tjera, dhe ata do, unë nuk mundem, sepse një Kushtetutë e tillë”, thotë Haliti.

“Vendet tona do të hyjnë në BE kur politikanët të vërtetë e duan atë. Ata bëjnë gabime, jo njerëz. Ata janë të korruptuar. Kjo duhet të ndalet së pari. Në Kosovë ekziston një barrë shtesë dhe Serbia, e cila ka Rusinë prapa. Vuçiq, ashtu si Millosheviç, po udhëheq një luftë kundër Kosovës, kundër interesave të njerëzve që jetojnë në Kosovë. Shihni se çfarë po kalon Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në lobi kundër të ardhmes dhe pavarësisë së Kosovës”, tha Haliti.

Haliti thotë se është koha për të ndaluar konfliktin në rajon.

“Askush nuk duhet të jetë i interesuar në luftë. Ne të gjithë duhet të shohim përpara. Gjithkush e di se ku janë kufijtë e tij, duhet të respektohen dhe të lejojnë njerëzit të rrijnë, të rivendosin marrëdhëniet. Është alternativa e vetme, jo për të mbijetuar, por për të zhvilluar, për të qenë evropianë të vërtetë. Në vend të kësaj, kemi të bëjmë me pyetjet nëse kemi drekë për drekë”, thotë Haliti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...