Dy anëtarë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë në konflikt interesi - Bota Sot
Dy anëtarë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë në konflikt interesi

Aktuale

Dy anëtarë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë në konflikt interesi

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 19:35
Ilustrim

Ja sjellim dokumentin ekskluziv, ku Agjencia Kundër Korrupsionit ka vlerësuar se dy anëtarë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë janë në konflikt interesi.

Në pajtim me Ligjin për parandalimin e  konfliktit të interesit në institucionet publike, Agjencia Kundër Korrupsionit njofton se Këshilli Shtetëror i Cilësisë përbëhet nga 9 anëtarë, 6 vendorë dhe 3 ndërkombëtar, dhe 5 anëtarë të Këshillit Shtetëror të Cilësisë punojnë në të njëjtën kohë edhe në Universitetin e Prishtinës, pra të njëjtit vendosin për UP-në dhe punojnë në UP.

Sipas AKK-së, tre anëtarë të KSHC-së punonin në UP para emërimit, kurse dy kanë filluar punën pas emërimit në KSHC, nga tetori i vitit të kaluar.

Në Udhëzimin Administrativ mi kriteret e emërimit në KSHC thuhet se “më së shumti tre anëtarë vendor të KSHC-së, mund të kenë angazhim aktual në institucionin e njëjtë”.   

AKK nuk ka bërë të ditur emrat e personave që janë në konflikt interesi, por që sipas ligjeve të Republikës së Kosovës, ata duhet të zgjedhin të jenë vetëm në njërën pozitë.

Njoftimi i AKK-së:

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...