Sot mbyllet konkursi për pranimin e studentëve të rinj në UP - Bota Sot
Sot mbyllet konkursi për pranimin e studentëve të rinj në UP

Aktuale

Sot mbyllet konkursi për pranimin e studentëve të rinj në UP

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 09:52
Ilustrim

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” sot mbyll konkursin për pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2019/2020.

Këtë vit është paraparë që UP të pranojë 7 mijë e 116 studentë në 66 programe studimi.

Në këtë numër prej 7 mijë e 116 studentë, 6 mijë e 206 do të jenë studentë të rregullt, ndërsa 910 studentë me korrespodencë.

Si shtesë e numrit të përgjithshëm, UP do të regjistrojë deri në 12% të studentëve nga komunitetet jo shumicë.

Po ashtu, është paraparë edhe regjistrimi i studentëve që vijnë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe nga Lugina e Preshevës.

Për dallim nga vitet e kaluara, këtë vit nuk është paraparë kuotë për studentët që janë familjarë të ngushtë të dëshmorëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...