Haradinaj: Rexhep Hoxha, një ndër figurat më emblematike të letrave shqipe - Bota Sot
Haradinaj: Rexhep Hoxha, një ndër figurat më emblematike të letrave shqipe

Aktuale

Haradinaj: Rexhep Hoxha, një ndër figurat më emblematike të letrave shqipe

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 09:53
Rexhep Hoxha

.Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ngushëlluar pas lajmit për vdekjen e shkrimtarit dhe pedagogut, Rexhep Hoxha.

Ai e cilësoi Hoxhën si kolos të letërsisë shqiptare për fëmijë dhe figurë emblematike të letrave shqipe.

Haradinaj u shpreh se breza të tërë në hapësirat shqiptare u rritën dhe u edukuan në frymën atdhetare të Rexhep Hoxhës.

“I pikëlluar nga lajmi për vdekjen e një prej kolosëve të letërsisë sonë për fëmijë, shkrimtarit dhe pedagogut Rexhep Hoxha. Hoxha ishte një ndër figurat më emblematike të letrave shqipe që shënuan shekullin e 20-të. Breza të tërë në hapësirat shqiptare u rritën dhe u edukuan në frymën atdhetare që ai barti përmes veprës së tij të çmuar, që la trashëgimi”, shkroi Haradinaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...