Çfarë propozimi i ka bërë Ramush Haradinaj malazezëve për Çakorrin - Bota Sot
Çfarë propozimi i ka bërë Ramush Haradinaj malazezëve për Çakorrin

Aktuale

Çfarë propozimi i ka bërë Ramush Haradinaj malazezëve për Çakorrin

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë një propozim interesant sa i përket asaj se çfarë duhet të ndërtohet në kufirin mes Kosovës dhe Malit të Zi në Çakorr.

Në një intervistë për FRONTAL të T7, Haradinaj ka thënë se i ka propozuar kryeministrit malazez që të ndërtojnë ndonjë objekt të përbashkët hotelier për përfitime të përbashkëta ekonomike, pasi ajo pjesë është një pikë turistike shumë e mirë.

“I kam propozu që në Çakorr të ngrihet ndonjë hotel, për kapacitete ekonomike”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka treguar se ka folur me kryeministrin e Malit të Zi për të korrigjuar lëshimet eventuale në vendosjen e vijës kufitare ndërshtetërore, dhe thotë se Dushko Markoviq është jashtëzakonisht i kuptueshëm dhe se i ka dhënë fjalën që do të shikojnë zgjidhjen e problemit me kufirin.

“Kam bisedu , disa herë rresht. Është shumë i arsyeshëm. Një korrigjim, drejtimi Cakorr dhe Kullë, aty ku vlerësohet se ka ndodh gabimi”, ka treguar Haradinaj.

Ai thotë se kur e kanë votuar në Kuvend, në një marrëveshje të vetme kanë qenë tri elemente, dhe nëse ka mospërputhje mes tyre, ato do të rishikohen.

“Është votu në parlament me 3 tema. Një marrëveshje më ratifikim. Në kemi votu vetëm me një dorë tre elemente. Nëse janë në kundërshtim këto elemente nuk vlejnë”, ka shpjeguar kreu i AAK-së.

Haradinaj thotë se Dushko Markoviq ka një miqësi të sinqertë ndaj Kosovës, dhe se do të rishikojnë kufirin Kosovë-Mal i Zi.

“Ia kam shpjegu kryeministrit të Malit të Zi, dhe ka qenë shumë i arsyeshëm Ai e ka folë një fjalë, do ta zgjidhim. Ai e ka një marrëdhënie pa ferra, mes Malit të Zi dhe Kosovës. Është diçka e arsyeshme. Kjo është diçka, Çakorri është në Kosovës, s’ka shku askund”, ka thënë ndër të tjera Haradinaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...