Eksperti amerikan: BE-ja t’ia kushtëzojë Serbisë anëtarësimin me njohjen e Kosovës - Bota Sot
Eksperti amerikan: BE-ja t’ia kushtëzojë Serbisë anëtarësimin me njohjen e Kosovës

Aktuale

Eksperti amerikan: BE-ja t’ia kushtëzojë Serbisë anëtarësimin me njohjen e Kosovës

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 23:51
Eksperti dhe profesori amerikan Alon Ben-Meir

Eksperti dhe profesori amerikan Alon Ben-Meir i specializuar në politikat dhe çështjet e Lindjes së Mesme dhe në negociatat e paqes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe ka folur rreth konfliktit Kosovë – Serbi.

Së fundmi, Ben-Meir ka filluar të merret edhe me çështjen e stabilitetit të Ballkanit Perëndimor sidomos për strategjitë gjeo-politike të rajonit.

Ai është shprehur se zgjidhja e problemit të Kosovës dhe Serbisë është larg derisa Rusia mbështet fuqishëm pozicionin e Serbisë.

“Zgjidhja e konfliktit Kosovë – Serbi është e vështirë të arrihet për aq gjatë sa Rusia vazhdon të mbështesë pozicionin e Serbisë”, ka thënë Ben-Meir.

Ai më tutje ka propozuar një zgjidhje të kësaj çështje, duke sugjeruar BE-në t’ia kushtëzojë Serbisë anëtarësimin në këtë union me njohje të Kosovës.

“Bashkimi Evropian duhet të bëjë presion politik mbi Beogradin dhe ta lidhë dëshirën e Serbisë të jetë një anëtar i BE-së me njohjen e Kosovës nga ana e tyre”, tha Ben-Meir më tutje.

Së fundmi, Ben-Meir gjithashtu ka alarmuar se presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan po synon që të marrë Ballkanin nën kontroll dhe kështu t’i shndërroj në shtete islamike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...