Çka i kishin kërkuar Merkel e Macron Haradinajt në këmbim të vizave - Bota Sot
Çka i kishin kërkuar Merkel e Macron Haradinajt në këmbim të vizave

Aktuale

Çka i kishin kërkuar Merkel e Macron Haradinajt në këmbim të vizave

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 07:16
Arkiv

Gjatë takimit të Berlinit ku morën pjesë edhe pala kosovare, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron, i kanë kërkuar kryeministrit Ramush Haradinaj që ta heq taksën dhe në këmbim të saj të merr liberalizimin e vizave për Kosovën.

Të gjitha këto deklarata i ka zbuluar dhe po i thotë ministri i Jashtëm serb, Ivica Dacic, madje ai po thotë se Haradinaj kishte nënvlerësuar takimin me Merkelin dhe Macronin.

“Ata në një moment i thanë hiqeni taksen dhe ne do të sigurohemi që të hiqen vizat. Haradinaj u përgjigj: Kush do të na garantojë atë…Shoh se sa Haradinaj e respekton rolin e Francës. Ata nuk dinë më ku godasin”, tha Dacic.

Dacic ka deklaruar po ashtu se ky qëndrim i Haradinajt ndaj Francës, është mesazh i mirë për Kosovën se Macron do të qëndrojë vetëm në Beograd dhe jo në Prishtinë.

Kujtojmë se kryeministri Haradinaj ka thënë ditë më parë se roli i Francës është rritur tani dhe po dëshiron një arritje të marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...