VV kërkon mbledhje urgjente për ndërhyrjen e Haradinajt dhe Hoxhajt në mbylljen e universiteteve - Bota Sot
VV kërkon mbledhje urgjente për ndërhyrjen e Haradinajt dhe Hoxhajt në mbylljen e universiteteve

Aktuale

VV kërkon mbledhje urgjente për ndërhyrjen e Haradinajt dhe Hoxhajt në mbylljen e universiteteve

Nga: G.B Më: 17 korrik 2019 Në ora: 14:04
Lëvizja Vetëvendosje

Deputeti nga radhët e VV-së, Driton Çaushi, ka njoftuar se ka kërkuar mbledhje urgjente të Komisionit për Arsimit të Kuvendit të Kosovës. Arsyeja e mbledhjes lidhet me ndërhyrjen brutale dhe arbitrare nga Kryeministri Haradinaj, zv. kryeministri Hoxhaj e Ministri Bytyqi në punën e Këshillit Shtetëror të Cilësisë, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se motivet e ndërhyrjes kundër Këshillit Shtetëror të Cilësisë janë tërësisht klienteliste dhe elektorale.

Postimi i tij i plotë në Facebook:

Sot kam kërkuar mbledhje urgjente të Komisionit për Arsimit të Kuvendit të Kosovës. Arsyeja e mbledhjes lidhet me ndërhyrjen brutale dhe arbitrare nga Kryeministri Haradinaj, zv. kryeministri Hoxhaj e Ministri Bytyqi në punën e Këshillit Shtetëror të Cilësisë.

Arsyet e vendimit për mosakreditim të tri universiteteve publike dhe atyre private nga KShC lidhen me mungesën e plotësimit të standardeve cilësore akademike që i kërkohen një universiteti. Kurse motivet e ndërhyrjes kundër Këshillit Shtetëror të Cilësisë janë tërësisht klienteliste dhe elektorale.

Arsimi në Kosovë kështu është degraduar. Dikush për kapital simbolik merr doktoraturë, dikush tjetër për punësime e regjistrime kërkon bazë elektorale. Si rezultat, arsimi në Kosovë nuk po prodhon as qytetarë të mirë, as kuadro për të ardhmen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...