Vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme - Bota Sot
Vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Aktuale

Vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 16:42
Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës aktualisht është pa kryeministër.

Kryeministri i deritanishëm Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga pozita që ka mbajtur për shkak se siç tha si ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Kjo me automatizëm nënkupton se vendi do të shkoj në zgjedhje të parakohshme.

Neni 97 i pika 5 Kushtetutës së Kosovës e përcakton edhe situatën në të cilën momatalisht ndodhet vendi. Neni 95 [Zgjedhja e Qeverisë]

5. Nëse Kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, posti i tij/saj mbetet i lirë, Qeveria bie, dhe Presidenti i Republikës së Kosovës, në konsultim me partitë politike ose koalicionin që ka fituar shumicën në Kuvend, mandaton kandidatin e ri, për të formuar Qeverinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...