Berisha reagon pas dorëheqjes së Haradinajt: Kundërshtoi projektin e Serbisë së Madhe të Baton Stanishiqit - Bota Sot
Berisha reagon pas dorëheqjes së Haradinajt: Kundërshtoi projektin e Serbisë së Madhe të Baton Stanishiqit

Aktuale

Berisha reagon pas dorëheqjes së Haradinajt: Kundërshtoi projektin e Serbisë së Madhe të Baton Stanishiqit

Nga: H.O. Më: 19 korrik 2019 Në ora: 19:45
Sali Berisha

Ish-udhëheqësi i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar pas vendimit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për të dhënë dorëheqje nga posti i tij, pas marrjes së një ftese për paraqitje në Gjykatën Speciale, në cilësinë e të dyshuarit.

Ai në një postim në rrjetin social Facebook, Berisha e ka quajtur vendimin  Haradinajt si një “akt shtetar dinjitoz”.

Berisha ka shkruar se Haradinaj ka kundërshtuar projektin e Serbisë së Madhe të Vuçiç, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles dhe Baton Stanishiqit.

Shkrimi i plotë i Berishës:

Nje akt shtetar dinjitoz!

Miq, sot Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj dha doreheqjen pasi thirret per t’u intervistuar nga Gjykata Speciale e Hages.

Duke shprehur vleresimin tim per aktin e tij dinjitoz shtoj ketu se kjo eshte hera e dyte qe z. Ramush Haradinaj jep ne menyre dinjitoze doreheqjen si Kryeminister i Kosoves dhe hera e trete qe ai paraqitet para Gjykates se Hages ne pergjigje te thirrjes se drejtesise nderkombetare. Ne dy rastet ai eshte gjetur i pafajshem. Komandanti trim qe luftoi me heroizem kunder pushtuesve dhe ndihmoi dhe shpetoi qindra familje shqiptare nga barabarite serbe gjate luftes, shtetar me integritet dhe kryminister efiçent e adhetar i flakte, Ramushi kundershtou me guxim te madh projektin e Serbise se Madhe te Vuçiç, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles dhe Baton Stanishiqit per çka dhe fitoi admirimin, mbeshtetjen e madhe te qytetareve te Kosoves dhe mbare kombit shqiptar.

Me kete rast une shpreh nderimin tim te palekundur per vepren dhe aktin e tij burreror te Ramush Harajdinajt dhe besimin e palekundur ne drejtesine nderkombetare, e cila e ka shpallur ate dy here te pafajshem.

Une gjithashtu iu bej thirrje forcave politike ne Kosove, qytetareve te saj dhe mbare kombit shqiptar te kundershtojne me vendosmeri te palekundur te gjitha perpjekjet, prapaskenat per ndarjen dhe coptimin e Kosoves te projektit te Serbise se Madhe te Vuçiç, argateve te tij shqipfoles, albanofobe, Zografit Bis, Miladinit shqipfoles Baton Stanishiqit qe festojne sonte doreheqjen e Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe thirrjen e tij nga Gjykata e Hages. sb

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat