Nesër nis inicimi për ndërtimin e bustit të senatorit Bob Dole - Bota Sot
Nesër nis inicimi për ndërtimin e bustit të senatorit Bob Dole

Aktuale

Nesër nis inicimi për ndërtimin e bustit të senatorit Bob Dole

Më: 21 korrik 2019 Në ora: 22:11
Bob Dole dhe Ramush Haradinaj

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës Ramush Haradinaj nesër merr pjesë në shënimin e ditëlindjes dhe inicimit të ndërtimit të bustit për senatorin Bob Dole.

“Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e ditëlindjes dhe inicimit të ndërtimit të bustit për Senatorin Bob Dole. Vendi: Rruga “Bob Dole”, (Lagjja Dardania), Prishtinë. Koha: 14:00”, thuhet në njoftimin e zyrës së kryeministrit.

Buste dhe shtatore të politikanëve amerikanë Kosova i ka bërë edhe ish-sekretares së Shtetit, Madline Albright si dhe presidentit Bill Clinton.

Robert Joseph “Bob” Dole, i lindur më 22 korrik 1923 në Russell, Russell County, Kanzas- është një politikan amerikan, senator dhe ish-kandidat presidencial.

Ai përfaqësoi Kansasin në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së nga 1961-1969 dhe në Senatin e SHBA-së nga 1969 deri në 1996 shërbeu si udhëheqës republikan nga viti 1985 deri më 1996.

Ishte kandidat republikan për president në zgjedhjet e vitit 1996 dhe i nominuar si zëvendëspresidentit në zgjedhjet presidenciale të vitit 1976.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...