9 vjet nga vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare pro pavarësisë së Kosovës

Aktuale

9 vjet nga vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare pro pavarësisë së Kosovës

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 06:53
Ilustrim

Sot mbushen 9 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit Deklarata e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Me 10 vota pro dhe 4 kundër anëtarët e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës kishin vendosur në favor të Kosovës, duke refuzuar kërkesën e Serbisë për shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Vendimi ishte lexuar nga presidenti i atëhershëm i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, Hiasashio Ovada.

Kosova shpalli pavarësinë më 17 shkurt 2008.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat