Zgjedhjet e jashtëzakonshme më 8 shtator - Bota Sot
Zgjedhjet e jashtëzakonshme më 8 shtator

Aktuale

Zgjedhjet e jashtëzakonshme më 8 shtator

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 11:48
Ilustrim

Zgjedhjet e jashtëzakonshme do të mbahen më 8 shtator, mësohet nga burime brenda Presidencës së Kosovës.

Sipas këtyre burimeve, presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpallë 8 shtatorin datë të mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme, transmeton rtk.

Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Por, kjo vlen për datën pas konstituimit të Kuvendit të Kosovës. Këtë herë nuk kemi të bëjmë me konstituimin të ri të Kuvendit, prandaj nuk është e qartë nëse këto afate vlejnë edhe për këto rrethana.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...