Bytyçi: Ideja për shtatoren e Demaçit pa konkurs ndërkombëtar, improvizim ballkanik - Bota Sot
Bytyçi: Ideja për shtatoren e Demaçit pa konkurs ndërkombëtar, improvizim ballkanik

Aktuale

Bytyçi: Ideja për shtatoren e Demaçit pa konkurs ndërkombëtar, improvizim ballkanik

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 12:18
Foto ilustrim

Ende po vazhdojnë reagimet rreth shtatorës së simbolit të rezistencës kombëtare, Adem Demaçi. Arkitekti Arianit Bytyçi ka thënë se kjo shtatore duhet të vendoset në një lokacion më kuptimplotë në aspektin simbolik dhe arkitektonik-urbanistik, hapësirë kjo që do të inkurajonte komunikimin dhe ndërveprimim mes njerëzve.

Sipas tij, shtatorja mund të vendoset në hapësirën pranë Bibliotekës Kombëtare të Kosovës apo edhe në hapësirën e fillimit të Bulevardit Nënë Tereza, pranë kampusit universitar, hapësirë kjo që pritet të shndërrohet në bulevard për këmbësorë, sipas planit rregullues urban në fuqi.

“Për të realizuar këtë qëllim, institucionet përgjegjëse duhet të shpallin konkurs ndërkombëtar të arkitekturës për projektimin e hapësirës publike ku planifikohet vendosja e shtatores së Adem Demaçit dhe krahas kësaj të shpallet konkurs ndërkombëtar për idenë e shtatores. Çdo vendimmarrje tjetër, në mënyrën siç ka ndodhur deri më tani nga institucionet përgjegjëse është improvizim klasik ballkanik”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...