Sfidat e mërgimtarëve – përveç në Merdare, pritje të tepërta edhe në kufirin Kroaci-Serbi - Bota Sot
Sfidat e mërgimtarëve – përveç në Merdare, pritje të tepërta edhe në kufirin Kroaci-Serbi

Aktuale

Sfidat e mërgimtarëve – përveç në Merdare, pritje të tepërta edhe në kufirin Kroaci-Serbi

Më: 10 gusht 2019 Në ora: 23:06
Foto ilustrim

Mërgimtarët shqiptarë që po vijnë nga shtetet e Evropës për në Kosovë po përballen me pengesa të shumta.

Duke nisur nga kufiri mes Kosovës dhe Serbisë, atyre po u duhet të presin nganjëherë edhe shtatë orë për të dalë nga shteti.

Rëndom, pritjet më të gjata janë në pikën kufitare të Merdares, mirëpo edhe në pikat tjera kufitare zakonisht ka fluks të madh të veturave.

Image

Ata që ia kanë mësyrë Kosovës për pushime, përveç në Merdare, po përballen me pritje jashtëzakonisht të gjata edhe në kufirin mes Kroacisë e Serbisë.

Një mërgimtar i cili ka udhëtuar sot në Gjermania ka treguar maltretimin që po bëhet në kufi mes Kroacisë e Serbisë.

Ai thotë se kolonat aty arrijnë deri në 7 kilometra, e që është shumë herë më shumë se ato në Merdare.

Ai në redaksinë e lajmi.net ka dërguar fotografi nga atje, teksa thotë se kjo është e padurueshme.

Nga ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës tash e sa kohë po fajësojnë Serbinë për kolonat e gjata në kufi.

Sidoqoftë, gjendja momentale në pikat kufitare mes Kosovës, Serbisë, Malit të Zi e Shqipërisë është dukshëm më e mirë.

Në Merdare, qytetarët për të hyrë në territorin e Kosovës nuk po presin më shumë se 40 minuta.

Pritje më të gjata ka te Dheu i Bardhë, ku për të dalë nga territori i Kosovës pritjet arrijnë deri në një orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...