Detaje lidhur me Bislim Zyrapin: Çka kërkoi ai nga Ushtria Jugosllave që të dëshmoi në Gjykatë - Bota Sot
Detaje lidhur me Bislim Zyrapin: Çka kërkoi ai nga Ushtria Jugosllave që të dëshmoi në Gjykatë

Aktuale

Detaje lidhur me Bislim Zyrapin: Çka kërkoi ai nga Ushtria Jugosllave që të dëshmoi në Gjykatë

Nga: D.RR Më: 15 gusht 2019 Në ora: 11:37
Bislim Zyrapi

Ish anëtari i qeverisë Bukoshi, Fadil Kajtazi, përmes një postimi në Facebook ka shkruar për aksionin operativ të KOS-it, mbi bazë të së cilit u arrestuar Agim Mehmetaj me shokë. Aksioni është koduar “ZLATAR 1” dhe “ZLATAR 2”.

Kajtazi në shkrimin e tij publik në Facebook, shkruan se, Zyrapi fillimisht ka qenë i akuzuar dhe dëshminë e tij gjatë gjykimit e ka dhënë në kompensim që të mos arrestohet dhe dënohet.

Postimi i plotë:

Me shkas per Bislim Zyrapin
Aksioni Operativ i KOS- it mbi baze te cilit u arrestua Agim Mehmetaj me shoke ka qene i koduar “ZLATAR 1” dhe “ZLATAR 2”. Ne kete operacion Bislim Zyrapi nuk ka qene i infiltruar si bashkpuntor i KOS. Ka qene rregull i KOS dhe SDB qe “bashkpuntoret” te mos komprometohen si deshmitar ne proceset gjygjesore dhe ata nuk janë shfrytëzuar.
Zyrapi fillimisht ka qenë i akuzuar dhe dëshminë e tij gjatë gjykimit e ka dhënë në kompensim që të mos arrestohet dhe dënohet.
Bashkpuntori i KOS i cili ka ndhmuar ne arrestimin e oficerve shqiptar ka qene “Zastavniki “ nga Mitrovica (H.B)i cili ka patur pseudonimin “BORISHA”.
Sipas metodologjise se KOS dhe SDB, kontigjenti i deshmitareve me vone eshte shfrytezuar per t’u regrutuar ne “bashkpuntor” dhe nese kete pozite Zyrapi e ka marre me vone duhet hulumtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...