Veseli: Rinia nuk largohet nga vendi nëse investojmë në arsim dhe luftojmë korrupsionin

Aktuale

Veseli: Rinia nuk largohet nga vendi nëse investojmë në arsim dhe luftojmë korrupsionin

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 18:14
Kadri Veseli

Kryekuvendari Kadri Veseli vizitoi shkollën e parë shqipe në Stubëll prej nga deklaroi se arsimi është vendimtar për të ardhmen e vendit tonë dhe se mbetet prioritet i tij.

Duke shprehur nderim për themeluesin e kësaj shkolle, Dom Mikel Tarabulluzin, si dhe për të gjithë veprimtarët e hershëm të arsimit shqip, u shpreh i bindur se duke investuar më shumë në arsim dhe duke luftuar korrupsionin, do të krijohen mundësi që rinia kosovare të mos largohet nga vendi.

Postimi i Veselit:

Në Shkollën e Parë Shqipe në Stubëll, të hapur në vitin 1905, e cila është pjesë e traditës së hershme arsimdashëse, që e ka gjenezën tek kolegji i Shën Lukës në 1584. Nderim, respekt dhe mirënjohje për themeluesin e saj, Dom Mikel Tarabulluzin, si dhe për të gjithë veprimtarët e hershëm të arsimit shqip, për kontributin e tyre në misionin fisnik të përhapjes së dijes dhe vlerave qytetare e atdhetare. Arsimi është vendimtar për të ardhmen tonë dhe do të mbetet prioriteti im. Jam i bindur se duke investuar më shumë në arsim dhe duke luftuar korrupsionin, ne do të krijojmë më shumë mundësi për ta mbajtur rininë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat