Tahiri: Nuk do të lejoj që Kosova të jetë strehë e kriminelëve - Bota Sot
Tahiri: Nuk do të lejoj që Kosova të jetë strehë e kriminelëve

Aktuale

Tahiri: Nuk do të lejoj që Kosova të jetë strehë e kriminelëve

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 13:45
Abelard Tahiri

Ministri në detyrë i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se dje e ka ekstraduar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritet gjermane, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale vrasje e rëndë.

“Ka qenë jetike për sistemin tonë të drejtësisë që t’i japim fund praktikës së paradokohshme, kur Kosova konsiderohej si strehë e sigurt për kriminelët dhe të dyshuarit që kryenin vepra të ndryshme penale”.

“Këta të dyshuar shfrytëzonin zbrazëtirat ligjore që t’i shmangen ballafaqimit me drejtësinë”, ka thënë Tahiri.

Deklarata e plotë e ministrit Tahiri: 

Dje kam ekstraduar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritet gjermane, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale vrasje e rëndë.

Ka qenë jetike për sistemin tonë të drejtësisë që t’i japim fund praktikës së paradokohshme, kur Kosova konsiderohej si strehë e sigurt për kriminelët dhe të dyshuarit që kryenin vepra të ndryshme penale. Këta të dyshuar shfrytëzonin zbrazëtirat ligjore që t’i shmangen ballafaqimit me drejtësinë.

Me të marrë mandatin si Ministër i Drejtësisë jam kujdesur që t’i eliminojmë menjëherë zbrazëtirat ligjore dhe të shfaqim përkushtim për të vendosur para përgjegjësisë secilin person të dyshuar. Kemi arritur kështu ta bëjmë Kosovën vend të pasigurt për kriminelet dhe vend model për regjionin në luftimin e krimit trans nacional.

Nuk do të lejoj që Kosova të jetë strehë e kriminelëve.

Pavarësisht vendit që dyshohet ose kanë kryer veprën penale dhe shtetësisë që kanë, të gjithë të dyshuarit për vepra penale do të ndiqen dhe do të sillen para drejtësisë.

Falë punës që kemi bërë si Ministri në rrafshin e bashkëpunimit juridik ndërkombëtar, vetëm këtë vit kemi arritur të realizojmë 18 ekstradime nga Kosova për në shtetet tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...