Propozimi i Sali Rexhajt për zgjedhjet dhe koalicionet, ja çka thotë për të akuzuarit...?

Aktuale

Propozimi i Sali Rexhajt për zgjedhjet dhe koalicionet, ja çka thotë për të akuzuarit...?

Nga: N.Sh Më: 17 gusht 2019 Në ora: 13:29
Sali Rexhaj

Veprimtari dhe njohësi i çështjeve politike, Sali Rexhaj ka propozuar tri kushte në mënyrë që zgjedhjet në Kosovë të kenë sukses dhe të sjellin ndryshime.

Ai përmes një postimi ën Facebook, thotë se nuk duhet të ketë koalicione parazgjedhore, partitë politike të dalin me lista të pastra dhe të eliminohen të akuzuarit, dënuarit dhe të korruptuarit, si dhe të u mundësohet pjesëmarrja në votim mërgimtarëve.

Ja postimi i plotë:

Me qellim qe zgjedhjet te kene sukses dhe te sjellin ndryshime duhet vendose tri kushte:

- Mos te behen koalicione parazgjedhore. Secila parti te dal e vetme ne zgjedhje, keshtu shihet pesha e saje.

- Te gjitha partite te dalin me lista te pastra. Te eleminohen kandidatet e akuzuar, denuar dhe korruptuar.

- Tu mundesohet pjesemarrja ne votim mergimtareve ne vendet ku jetojne. Eshte padrejtesi e madhe qe 40% e elektoratit zgjedhor te eleminohet qe ne fillim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat