Veseli: Krenar që flamuri i Kosovës valon në kalanë e Novobërdës - Bota Sot
Veseli: Krenar që flamuri i Kosovës valon në kalanë e Novobërdës

Aktuale

Veseli: Krenar që flamuri i Kosovës valon në kalanë e Novobërdës

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 20:40
Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, e ka cilësuar kalanë e Novobërdës si perlë të trashëgimisë kulturore dhe vendbanim antik që ndër shekuj ka shërbyer si udhëkryq qytetërimesh.

Ai ka thënë se është krenar për faktin që flamuri i Kosovës valon në këtë kullë, si dhe me policinë dhe institucionet e tjera të shtetit që kujdesen për monumente e vyera të Kosovës.

Postimi në Facebook: 

Krenar me kalanë e lavdishme të Novobërdës, këtë perlë të trashëgimisë sonë kulturore dhe këtë vendbanim antik që ndër shekuj ka shërbyer si udhëkryq qytetërimesh. Krenar akoma më shumë me flamurin e bukur të Kosovës ,që valvitet krenar në kullat e saj, si dhe me policinë dhe institucionet e tjera të shtetit që kujdesen për monumente e vyera të Kosovës.

Serbia e ka të kot që përpiqet ta përvetësoj kulturën dhe trashëgiminë tonë. Si kryeministër i ardhshëm nuk do të lejoj që të instrumentalizohet politikisht apo të preken nga askush dhe për asnjë motiv kjo pasur e lashtë e Kosovës.

Ne kemi për tja kthyer lavdinë e dikurshme Novobërdës, jo vetëm duke e bërë një atraksion ndërkombëtar të turizmit kulturor por edhe duke rimëkëmbur minierën e vjetër. Kudo ku shkoj në Kosovë, shoh se ka potencial të madh zhvillimi dhe jam i bindur se e po të ndjekim drejtimin e duhur politik, kemi për të hapur shumë vende të reja pune për rininë.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...