Zyrtari serb: SHBA-të duan ta ringjallin dialogun Kosovë-Serbi - Bota Sot
Zyrtari serb: SHBA-të duan ta ringjallin dialogun Kosovë-Serbi

Aktuale

Zyrtari serb: SHBA-të duan ta ringjallin dialogun Kosovë-Serbi

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 07:56
Arkiv

Takimi i presidentit serb, Aleksandar Vuçiq me sekretarin e Shtetit të SHBA-ve Mike Pompeo që do zhvillohet nesër në Nju Jork, është një nga lëvizjet që Shtetet e Bashkuara po ndërmarrin për të ringjallur dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

Kështu mendon, drejtori i Qendrës së Politikës së Jashtme në Serbi, Dragan Gjukanoviq.

“Duket se Shtetet e Bashkuara po marrin një iniciativë të rëndësishme për të ringjallur dialogun Beograd-Prishtinë”, është shprehur Gjukanoviq.

Ai ka thënë se SHBA do që ky dialog të rezultojë me një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe juridikisht të obligueshme midis dy palëve

“SHBA-të gjithashtu presin që situata në Prishtinë të konsolidohet pas zgjedhjeve të ardhshme dhe më në fund të krijojnë kushte për vazhdimin e dialogut”.

Sipas tij, dialogu nuk mund të rikthehet derisa pala kosovare të tërheq taksën ndaj Serbisë, por është e rëndësishme që të përgatiten të gjitha kushtet për vazhdimin e tij kurdo që ndodhë.

Gjukanoviq ka shtuar se dialogu mund të nis pas krijimit të qeverisë së re në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat