Mbyllet greva e punëtorëve të aeroportit, pritet vendimi për hapat e ardhshëm - Bota Sot
Mbyllet greva e punëtorëve të aeroportit, pritet vendimi për hapat e ardhshëm

Aktuale

Mbyllet greva e punëtorëve të aeroportit, pritet vendimi për hapat e ardhshëm

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 14:32
Greva e punëtorëve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”

Ka përfunduar dita e tretë e grevës së punëtorëve të Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, grevë kjo e cila filloi që nga ora 08:00 e mëngjesit.

Kryesindikalisti Bashkim Latifi për KosovaPress ka thënë se kësaj greve sot i janë përgjigjur qind për qind punëtorët grevistë. Për çka për hapat më tutje tha se do të merret një vendim gjatë ditës së sotme nga kuvendi i sindikatës.

Latifi: Kuvendi pritet të marrë sot një vendim

"Pas orës 14:00 ne do ta thërrasim kuvendin e sindikatës sepse kuvendi sipas statusit të sindikatës është organi më i lartë që merr vendime. Dhe si kryetar i sindikatës edhe si kryesi, shtabi grevistë është i obliguar t'i përgjigjet kërkesës së kuvendit. Dhe çdo vendim që do ta merr kuvendi sot neve do i përgjigjem... në orën 18:00 mblidhet kuvendi, besoj në 19:00 merret ndonjë vendim. Shteret diskutimi dhe votohet unanimisht....besoj por nuk dua të mendoj që do të vijë deri tek ai vendim sepse këta kanë për të reflektuar dhe kanë me u ulë në tavolinë, ku ne bëjmë thirrje vazhdimisht të diskutojmë për kërkesat tona ligjore, për ndryshe deri në realizimin e kërkesave tona ligjore nuk besoj që do të ndalet", tha ai.

Latifi mes tjerash tha se nuk dinë a ka pasur vonesa apo anulim të fluturimeve, megjithatë tha se punëtorët nuk kanë ofruar shërbim.

Ai e ka quajtur shqetësuese vendimin për nëntë punëtorët për të cilët Latifi insiston se janë "suspenduar", siç e quajti ai.

Latifi: Ata nuk e pranojnë, por punëtorët janë suspenduar

"Dje menaxhmenti ka marrë një vendim katastrofal dhe ka suspenduar nëntë punëtor, të cilët për pjesëmarrje në grevë, sipas një raporti që e ka bërë shefi i ndërrimit, menaxhmenti ua ka ndaluar qasjen dje i ka suspenduar, ky është suspendim për neve, ndalimi i qasjes në punë është suspendim, ata po thonë që nuk i kemi suspenduar", tha mes tjerash Latifi.

Latifi tha se brenda në aeroport janë të angazhuar punëtorë të jashtëm, kontraktorë, që sipas tij janë pjesë e menaxhmentit.

Latifi: Kontraktorë të “Limak”-ut po kryejnë punën e një operatori të licencuar

"Janë kontraktorë që i ka sjellë kompania ‘Limak’, që janë duke punuar punë të vrazhda nëpër rrethojë të aeroportit dhe i ka shti të ngarkojnë valixhe, të kryejnë punën e një operatori të licencuar" , vijoi ai.

Kryesindikalisti ka mohuar që është bërë presion ndaj punëtorëve që t'i bashkohen kësaj greve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...