Pacolli: Pompeo inkurajoi Serbinë për rifillimin e dialogut me Kosovën - Bota Sot
Pacolli: Pompeo inkurajoi Serbinë për rifillimin e dialogut me Kosovën

Aktuale

Pacolli: Pompeo inkurajoi Serbinë për rifillimin e dialogut me Kosovën

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 17:43
Behgjet Pacolli

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, është deklaruar pas takimit të sekretarit të Shtetit amerikan Mike Pompeo dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dje në Nju Jork.

Në një shkrim në Facebook, ministri Pacolli shkruan se sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo inkurajoi Serbinë të përqendrohet në rifillimin e negociatave me Kosovën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizim e përqendruar në njohjen e ndërsjellë. 

“Sekretari Pompeo potencoi se ata duhet të shmangin provokimet që pengojnë procesin e normalizimit, dhe të angazhohen me frymën e kompromisit dhe fleksibilitetit të nevojshëm për të siguruar një marrëveshje dhe për të zhbllokuar potencialin e të dy vendeve”, shkruan ai. 

Pacolli shpreh mirënjohjen e tij ndaj sekretarit Pompeo për pozicionin parimor në mbështetje të Kosovës, duke thënë se në takimet që ka pasur muajve të fundit, ai ka shprehur mbështetjen e fortë për njohjen e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...