Abazi flet për referendum dhe bashkim kombëtar - Bota Sot
Abazi flet për referendum dhe bashkim kombëtar

Aktuale

Abazi flet për referendum dhe bashkim kombëtar

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 21:45
Haki Abazi

Analisti politik dhe anëtari më i ri i Vetëvendosjes, Haki Abazi, i ftuar në emisionin Pressing, ka folur rreth bashkimit kombëtar me Shqipërinë.

“Nëse populli dëshiron bashkim kombëtar, duhet të vendosë vet populli dhe popullit duhet t’i jepet e drejta e referendumit”, ka thënë Abazi.

Ai ka tregu arsyen pse po ka heqje të njohjeve.

“Procesi i shtetndërtimit ende nuk ka përfundu, andaj po ka heqje të njohjeve”, është shprehur Abazi.

Abazi gjithashtu tha se në këtë gjendje kemi ardhur nga qeveritë e mëparshme duke i shkelur të gjitha pikat e Pakos së Ahtisarit.

“Qeveritë e mëhershme kanë shkelur të gjitha pikat e Pakos së Ahtisarit duke fillu nga ndarja, bashkimi me Shqipërinë dhe dialogu me Beogradin”, ka deklaruar Abazi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...