Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV - Bota Sot
Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Aktuale

Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Nga: A.M. Më: 22 gusht 2019 Në ora: 15:14
Haki Abazi

Një ndër anëtarët më të ri të Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, ka bërë thirrje për koalicion ndërmjet  LVV- LDK.

Sipas, Abazit, ky koalicion është tregimi më thelbësor i fillimit të dekadës së dytë të pavarësisë së shtetit tone.

Gjithashtu, në postimin e tij në Facebook, është shprehur se “sot ka vdekur përgjithmonë ideja për ndarjen e Kosovës, dhe është filluar etapa e ndryshimit më të madh dhe çlirimit të vërtetë të Kosovës”

Postimi i plotë:

Deputetë të Lëvizjes dhe Lidhjes

Ju falemnderit për votën me të rëndësishme që keni dhënë. Shpërbërja e Kuvendit të Republikës së Kosovës sot, është paradoksalisht mbrojtja më e madhe që i është bërë shtetit, pavarësisë, Kushtetutës dhe integritetit territorial.

Sot ka vdekur përgjithmonë ideja për ndarjen e Kosovës, dhe është filluar etapa e ndryshimit më të madh dhe çlirimit të vërtetë të Kosovës.

Ky vërtetë është rasti për të avancuar shtetndërtimin dhe për të përmirësuar gabimet, e kjo nuk ndodh shpesh, ky është moment që kërkon përgjegjësi historike, për të hequr të keqën dhe mjegullën që ka vërbuar shikimin rreth e rrotull nesh.

Koalcioni LVV- LDK është tregimi më thelbësor i fillimit të dekades së dytë të pavarësisë së shtetit tonë. Kjo marrëveshje do të jetë treguesi i pjekurisë politike si liderë dhe si popull. Me këtë koalicion, gjërat nuk do të bëhen kopsht me lule menjëherë, por, kopshti i luleve do të jetë i sigurtë dhe shpresa e çdo qytetari që e do vetën, familjën, vendin dhe kombin tonë, do të rritet deri në pikën e vendimit për të sakrfikuar, solidarizuar e mishëruar me qeverisjën e koalicionit LVV-LDK. Kështu bëhemi bashkë, kështu jemi të fortë dhe kështu jemi të repsektuar nga të gjithë, vetja edhe nga bashkësia ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat