Ngjarja që tronditi “Kasapin e Ballkanit”, nga ky vend i Kosovës filloi fundi i Millosheviqit

Aktuale

Ngjarja që tronditi “Kasapin e Ballkanit”, nga ky vend i Kosovës filloi fundi i Millosheviqit

Nga: N.H Më: 23 gusht 2019 Në ora: 18:03
Sllobodan Millosheviq

Ngjarja e 30 janarit të vitit 1990, është një prej ngjarjeve që shënon edhe kthesë të madhe në institucionet e asaj kohe.

Kjo ngjarje, krahas reagimit institucional, kishte bërë jehonë edhe në arenën ndërkombëtare, dhe të gjitha televizionet dhe agjencitë e lajmeve në tërë botën.

Në rrjetet sociale së fundi janë publikuar pamje të rralla nga kjo ngjarje, e cila padyshim tronditi  “Kasapin e Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq.

Janë pamje të rralla nga varrimi i Ali Din Kryeziut në fshatin Bubavec të Malishevës. Në ketë varrim morën pjesë rreth  40 mijë persona.

Kujtojmë se më 30 janar të vitit 1990, një ditë pas protestës së madhe në Malishevë, forcat policore kanë shtënë mbi popullatën e Malishevës, ku janë vrarë Ali Kryeziu dhe Hysni Mazreku, ndërsa janë plagosur dhjetëra të tjerë në Malishevë dhe në katër drejtimet, në hyrje dhe dalje të Malishevës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat