Njerëz të dyshuar e të dënuar në listën e PDK-së - Bota Sot
Njerëz të dyshuar e të dënuar në listën e PDK-së

Aktuale

Njerëz të dyshuar e të dënuar në listën e PDK-së

Më: 8 shtator 2019 Në ora: 19:53
Kadri Veseli

Partia Demokratike e Kosovës, pas shumë diskutimeve e mospajtimeve brenda partisë, ka vendosur ta publikojë listën e kandidatëve të saj për deputetë.

Megjithëse u tha se kjo listë do të ishte e pastër, me një shikim bien në sy emra si ai i ish-kryetarit të Ferizajt, Bajrush Xhemajlit, ish-komandantit Rrustem Mustafa, dhe ish-rektorit të Universitetit të Prizrenit, Ramë Vataj.

Në mars të 2014-ës, Xhemajli ishte dënuar me 2 vjet burgim për aksidentin që e kishte shkaktuar në dalje të Prishtinës, ku si pasojë kishte vdekur një person dhe ishin lënduar disa të tjerë.

Me vendimin e gjykatës nuk ishin ndarë të kënaqur as familja e të ndjerit, Rrustemi të cilët po ashtu kishin paralajmëruar ankesë për këtë vendim. Ata kanë thënë se vendimi mund të jetë politik duke pasur parasysh ndikimin e Xhemajlit dhe funksionin që ka pasur.

Ish-kryetari i Ferizajt ishte dënuar me 2 vjet e gjysmë burgim më 2010, por dënimi nuk ishte ekzekutuar asnjëherë, pasi gjykata disa herë e kishte shtyrë atë me kërkesë të Bajrush Xhemajlit. Pavarësisht kësaj, ai ndodhet i 14ti në listën e kandidatëve për deputetë.

Me numrin 38 në listën e PDK-së është edhe ish-rektori i Universitetit ‘Ukshin Hoti’ në Prizren, Ramë Vataj. Ai në mars të vitit 2017 ishte dënuar me 2 mijë euro gjobë për shkak të mosrespektimit të procedurave për punësimin dhe angazhimin e personelit akademik.

Inspektorët që kishin inspektuar punën e ‘Ukshin Hotit’, evidentuan shumë parregullsi në rekrutimin e stafit dhe mos respektimin e konkurseve.

Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, në vitin 2013, bashkë me dy pjesëtarë të tjerë të “Grupit të Llapit”, u dënuan për krime të luftës kundër popullatës civile. Mustafa u dënua me 13 vjet burgim, në një vendim që e ndërmori një trup gjykues i përbërë nga gjyqtarë të EULEX-it, shkruan Sinjali.

Gjykata Supreme i kishte zbutur atij dënimin në vetëm 4 vjet burg. Gjithsesi ai ishte liruar nga burgu rreth tetë muaj para se të shlyente dënimin e plotë.

Mustafa gjithashtu është intervistuar si i dyshuar nga Gjykata Speciale në Hagë. Në listën e publikuar, ai ndodhet në vendin e 37.

Si duket, as pas zotimeve të përditshme, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ‘nuk ka mundur’ t’i gjejë 110 njerëz të padënuar për t’i kandiduar për deputetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...