KMDLNj: Për 20 vjet në burgjet e Kosovës kanë vdekur 67 persona - Bota Sot
KMD\LNj: Për 20 vjet në burgjet e Kosovës kanë vdekur 67 persona

Aktuale

KMD\LNj: Për 20 vjet në burgjet e Kosovës kanë vdekur 67 persona

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 16:29
KMLDNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut nëpërmjet një analize ka thënë se që nga viti 1999 e derë më 9 shtator të këtij viti, në burgjet e Kosovës kanë vdekur 67 të burgosur, prej tyre 51 kanë vdekur nga sëmundjet, kurse, 16 janë vetëvrarë.

Për të marrë masa parandaluese për vetëvrasjen e të burgosurve KMDLNj propozon që Shërbimi Korrektues i Kosovës, Shërbimi Shëndetësorë i Burgjeve, organizatat që i monitorojnë këto shërbime, si dhe shërbimet tjera profesionale psikologët, psikiatrat , punëtorët socialë , sociologët , edukatorët etj., të ulen në një raund të konsultimeve duke identifikuar shkaktarët e mundshëm dhe në bazë të tyre të dalin me rekomandime për trajtimin e këtyre rasteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...