Ish-ambasadori i Shqipërisë: Largimi i Boltonit, tronditje për kundërshtarët e Kosovës - Bota Sot
Ish-ambasadori i Shqipërisë: Largimi i Boltonit, tronditje për kundërshtarët e Kosovës

Aktuale

Ish-ambasadori i Shqipërisë: Largimi i Boltonit, tronditje për kundërshtarët e Kosovës

Nga: V.R Më: 10 shtator 2019 Në ora: 20:08
islam Lauka

Presidenti amerikan Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Xhon Bolton. Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë Islam Lauka është deklaruar se Boltoni e thelloi me deklaratat e vitit te kaluar, në mbështetje të tezes së shkëmbimeve territoriale midis Kosovës dhe Serbisë.

Ky i fundit, njihej për kundërshtinë e tij të shtetit të Kosovës.

Me largimin e Boltonit, mpaken kundershtaret e pavaresise se Kosoves

Sot, Presidenti Amerikan, Donald Tramp, njoftoi se e ka larguar Xhon Boltonin nga posti i tij si Keshilltar i Sigurise Kombetare. Ai njihet si nje nder kundershtaret me te paskrupuj te pavaresise se Kosoves. “Argumenti” i tij kryesor per mosnjohjen e pavaresise se saj, ne fillim te vitit 2008, ishte se, me kete akt, SHBA rrezikonte prishjen e marredhenieve me Rusine putiniste. Armiqesine me shtetin tone te ri, Boltoni e thelloi me deklaratat e vitit te kaluar, ne mbeshtetje te tezes se shkembimeve territoriale midis Kosoves dhe Serbise.

Megjithese i vonuar, ky vendim i Presidentit Tramp eshte i drejte dhe ne interes te Kosoves. Me largimin e tij, mpaken kundeshtaret e pavaresise se saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat