Selimi: Qeveria dhe komisioni janë përgjegjës për listat e fryra të veteranëve të luftës - Bota Sot
Selimi: Qeveria dhe komisioni janë përgjegjës për listat e fryra të veteranëve të luftës

Aktuale

Selimi: Qeveria dhe komisioni janë përgjegjës për listat e fryra të veteranëve të luftës

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 21:37
Rexhep Selimi

Kandidati për deputetë nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se problemet për veteranët derivojnë nga ligji i papërshtatshëm për luftën e UÇK-së.

Selimi, ka thënë ka thënë se qeveria e Kosovës kishte krijuar një komision për verifikim të listave dhe sipas tij i njëjtë komision kishte vërejtur se kishte fryrje të listave.

“Në vend që ky komision ta “krasitë” atë listë, ka barë të kundërtën duke dyfishuar atë numër ashtu të fryrë”, tha ai.

Ish-deputeti i Vetëvendosjes thotë se përgjegjësi kanë ata që janë marrë me atë punë por sipas tij përgjegjësisë nuk mund t’i ikin as ata që kanë dëshmuar rrejshëm apo kanë ofruar dokumente të rrejshme për të përfituar benificione financiare nga statusi i veteranit.

Selimi thotë se me ligjin aktual nuk ka një përkufizim të mirëfilltë për veteranin e UÇK-së.

Sipas tij pikërisht ky boshllëk po i mundëson dikujt të manipulojë me statusin e veteranit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...