Daka fton subjektet garuese të respektojnë Kushtetutën dhe rregullat e KQZ-së - Bota Sot
Daka fton subjektet garuese të respektojnë Kushtetutën dhe rregullat e KQZ-së

Aktuale

Daka fton subjektet garuese të respektojnë Kushtetutën dhe rregullat e KQZ-së

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 17:46
Valdete Daka

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë sot tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen më 6 tetor.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ftoi subjektet politike garuese që të respektojnë Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe rregullat e KQZ-së.

Ajo paralajmëroi se personat që dyshohen se kanë kryer vepra penale dhe kanë bërë shkelje zgjedhore, nuk do të përfshihen në administratën zgjedhore.

Daka: Organizmi i zgjedhjeve sipas Kushtetutës

“Në emër të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, dua të garantoj të gjithë pjesëmarrësit në këtë proces zgjedhor, sidomos qytetarët tanë se KQZ mbetet e përkushtuar për organizmin e zgjedhjeve sipas Kushtetutës, ligjeve në fuqi dhe me standardet më të larta ndërkombëtare. Zgjedhjet e lira dhe demokratike janë angazhimi ynë i përditshëm, sepse qëllimi në fund është që zgjedhjet të gëzojnë besimin e të gjithëve. Edhe subjektet politike kanë përgjegjësinë e tyre të pazëvendësueshme për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, pasi në ditën e zgjedhjeve ky proces është në duart e tyre. Andaj, meqenëse kemi këtu përfaqësuesit e subjekteve politike garuese, dua t’i ftoj edhe ato që të respektojnë Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ligjet në fuqi dhe rregullat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve”, tha ajo.

Daka tha se vetëm në këtë mënyrë, duke u angazhuar të gjithë, do të arrihet qëllimi që zgjedhjet të gëzojnë besimi ne të gjithëve.

Janë 25 subjekte politike të certifikuara nga KQZ për këto zgjedhje, dhe në zgjedhjet e 6 tetorit numrat e partive politike fillojnë nga 111 deri më 135, renditja e të cilave është bërë sipas shortit të tërhequr sot.

111 – Partia Liberale Egjiptiane

112 – Partia Demokratike e Kosovës

113 – Partia e Ashkalinjëve për Integrim

114 - Stranka Demokratske Akcije

115 – Partija Kosovskih Srba

116 – Partia Demokratike e Ashkalinjëve të Kosovës

117 – Pokret Za Gora

118 – Nova Demokratska Stranka

119- AAK-PSD Koalicioni 100% Kosovë

120 – Sloboda

121 – Samostalna Liberalna Stranka

122 - Nisma Socialdemokrate – Aleanca Kosova e Re – Partia e Drejtësisë

Jedinstvena Goranska

124 – Koalicija Vakat

125 – Fjala

126 – Lëvizja Vetëvendosje

127 – Kosova Demokratik Turk Partisi

128 – Partia Rome e Bashkuar e Kosovës

129 – Partia Euroatlantike e Kosovës

130 – Kosovaki Nevi Romani Partia

131 – Iniciativa e Re Demokratike e Kosovës

132 – Esmir Kaso

133 – Gradanska Inicijativa Gore

134 – Lidhja Demokratike e Kosovës

135 – Srpska Lista.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat