Shala: Një pjesë e policëve të veriut i raportojnë Serbisë - Bota Sot
Shala: Një pjesë e policëve të veriut i raportojnë Serbisë

Aktuale

Shala: Një pjesë e policëve të veriut i raportojnë Serbisë

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 23:58
Haxhi Shala

Haxhi Shala nga koalicioni Nisma-AKR ka vlerësuar se një pjesë e policëve në pjesën veriore të Kosovës nuk janë në krye të detyrës së tyre.

Shala në Zona Zgjedhore të Klan Kosovës madje tha se disa prej tyre i raportojnë dikujt tjetër, jo vetëm institucioneve kosovare.

“Mund të themi që në veri të Kosovës janë institucionet e sigurisë së brendshme,  policia dhe AKI-ja vepron në atë pjese. Nuk mund të themi se nuk ekzistojnë institucionet e sigurisë në atë pjese apo ajo pjese është e lirë dhe bëjnë çfarë të duan”.

“Nëse flasim se sa i kryejnë detyrat, mund të them se nuk jemi të kënaqur, as unë as qytetarët që jetojnë në atë pjesë”.

“Rekrutimin e atyre policëve e kemi bërë nga një organizatë që ka qenë më herët e instaluar në veri, e quanim Rojet e Urës. Ata ende janë të ndikuar nga mekanizmat ose nga Serbia dhe mund të themi që ata policë janë me uniformë të Kosovës por raportimin, ndoshta e bëjnë formalisht tek institucionet tona por janë në shërbim të Serbisë. Është  Është e rëndë por është diçka e vërtetë”.

Ai tha se një pjesë e policëve të veriut bashkëpunon me kondrabanduesit e asaj pjese, për çka sipas tij tregojnë edhe arrestimer e realizuara së fundmi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...