Dështojnë keq Xhavit Haliti e Hajredin Kuçi, nuk votohen as në “mëhallen” e tyre - Bota Sot
Dështojnë keq Xhavit Haliti e Hajredin Kuçi, nuk votohen as në “mëhallen” e tyre

Aktuale

Dështojnë keq Xhavit Haliti e Hajredin Kuçi, nuk votohen as në “mëhallen” e tyre

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 09:17
Xhavit Haliti, Hajredin Kuqi

Dy figurat kyçe shumëvjeçare të Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti dhe Hajredin Kuçi kanë marr flakareshë, si asnjëherë më parë nga elektorati në komunën e Pejës, prej nga vijnë.

Numri dy në listën e kandidatëve për deputetë të PDK-së, Hajredin Kuçi dhe numri 11, Xhavit Haliti, nuk janë votuar as në “mëhallen” e tyre duke u ndëshkuar keq nga elektorati.

Madje, ata as nuk kanë arritur të kenë fare ndikim në rritjen e elektoratit të PDK-së në këtë komunë, shkruan Gazeta Sinjali.

Përkundrazi, sipas rezultatit të zgjedhjeve të 6 tetotirt, PDK ka pësuar fiasko duke rënë në partinë e katërt me një përqindje shumë të ulët të votave.

Tashmë kur ka përfunduar numërimi i 100 përqind të votave në komunën e Pejës, sipas rezultatit del se Partia Demokratike e Kosovës mezi ka arritur t`i marr 4. 416 vota ose 10.07.

Më shumë se dyfishin e saj e ka marr Lëvizja Vetëvendosje,  9.465 vota ose 21,57%.

Subjekti politik i dytë, më i votuari ka dalë  koalicioni AAK-PSD me 11.733 vota  ose 26,74% ndërsa partia fituese për komunën e Pejës është rikonfirmuar Lidhja Demokratike e Kosovës me kryetarin e saj Gazmend Muhaxheri.  

LDK në Pejë ka fituar 14.180 vota ose 32.32 përqind nga elektorati që ka marr pjesë në zgjedhje. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...