Mjekët druhen se Qeveria Kurti mund t’i vërë përballë zgjedhjes mes publikes dhe privatit - Bota Sot
Mjekët druhen se Qeveria Kurti mund t’i vërë përballë zgjedhjes mes publikes dhe privatit

Aktuale

Mjekët druhen se Qeveria Kurti mund t’i vërë përballë zgjedhjes mes publikes dhe privatit

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 20:44
Foto ilustrim

E ngutshme dhe jo mirë e menduar, po vlerësohet nga Federata Sindikale e Shëndetësisë, deklarata e liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti, se mjekët duhet të zgjedhin mes sektorit publik dhe atij privat.

Kryetari i saj, Blerim Syla, ka thënë se qeveria e re fillimisht duhet të bëjë një analizë për gjendjen në të cilën ndodhet sistemi i shëndetësisë.

Sipas tij, nëse plani i Kurtit zbatohet, duhet të rriten edhe pagat për mjekët specialistë.

Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, në anën tjetër, thotë se një vendim i tillë do të duhej të vlente për të gjitha profesionet dhe sektorët.

Sejdiu ka deklaruar se janë pro idesë që të bëhet një monitorim i mirëfilltë i punës së mjekëve në sektorin publik, por është shprehur skeptik nëse ideja e Kurtit është e zbatueshme, raporton ktv.

Gjykata Kushtetuese në vitin 2013, shfuqizoi nenet e Ligjit për Shëndetësi, ku ndalohej ushtrimi i profesionit të mjekut në sektorin privat dhe publik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat