Shuhet PSD-ja? - Bota Sot
Shuhet PSD-ja?

Aktuale

Shuhet PSD-ja?

Nga: A.J Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 14:44
PSD

Me ndarjen e Lëvizjes Vetëvendosje në vitin 2017, deputetët e larguar nga aty u aktivizuan në një parti tashmë të vjetër në politikë por jo me nam, Partia Socialdemokrate e udhëhequr nga Shpend Ahmeti. 12 deputetët e larguar duket se nuk patën shumë sukses në politikë dhe më vota e fituara në zgjedhje kanë treguar se vështirë mund të mbesin edhe si parti.

Në zgjedhjet e fundit PSD-ja në një koalicion me AAK-në ka arritur të fitojë vetëm një ulëse në Kuvendin e Kosovës derisa se fundmi edhe kjo ju ia pamundësua derisa pritet që pas rinumërimit të disa kutive Nisma mund të futet në Kuvend më 6 ulëse. Partia Socialdemokrate nuk pritet të ketë përfaqësim në Kuvendin e Kosovës dhe pas kësaj mund të pret fati i partisë ORA dhe shuarja e saj nga dita në ditë.

Kryetari i kësaj partie Shpend Ahmeti ende nuk ka treguar se çfarë do të bëjë më të ardhmen e tij politike. Kandidatja e vetme për deputete nga radhët e PSD-së, Natyra Kuçi e cila kishte fituar mjaftueshëm vota për në Kuvend duket se nuk do ta shijojë mundësinë për të qenë deputete në legjislaturën e shtatë të Kuvendit të Kosovës.

Kuçi në një postim të bërë në Facebook ka thënë se nëse NISMA e kalon pragun, atëherë ajo s’do të bëhet deputete. Ajo tutje ka thënë se votat e Serbisë në Kosovë, nuk duhet të pranohen.

“Nëse hyn NISMA në Kuvend, unë s’do të bëhem deputete. Por asnjëherë, as për këtë çmim, nuk do t’i mbështes votat e Vuçiqit veç për t’u bërë vetë deputete. Kjo na dallon nga VV-ja, e cila për pak më shumë pushtet i pranon edhe votat e Serbisë – që i kundërshtonte zëshëm dikur. Votat e Serbisë në Kosovë nuk duhet të pranohen. Ky është qëndrim parimor pavarësisht çmimeve partiake”, ka shkruar Kuçi, përcjellë “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat