Vjen thirrja e veprimtarit: Mos përdorni linjën Prishtinë – Beograd - Bota Sot
Vjen thirrja e veprimtarit: Mos përdorni linjën Prishtinë – Beograd

Aktuale

Vjen thirrja e veprimtarit: Mos përdorni linjën Prishtinë – Beograd

Nga: V.R Më: 20 janar 2020 Në ora: 16:33
Vjen thirrja e veprimtarit: Mos përdorni linjën Prishtinë – Beograd

Linja ajrore Prishtinë – Beograd, është hapur edhe zyrtarisht. Kujtojmë që kjo linjë ajrore ka qenë e mbyllur që nga koha e luftës.

Për hapjen e saj, kanë shpreh përgëzimet personalitetet vendore e ndërkombëtare, përfshi këtu NATO-n.

Por, ka zëra të tjerë që, fjala vjen veprimtari Uk Lushi, i cili thotë se kjo linjë ajrore nuk duhet të përdoret në mënyrë kategorike, duke përjashtuar – siç tha ai – rastet e zorit.

Postimi plotë i Uk Lushit:

Linja ajrore Prishtinë- Beograd nuk është as fitore dhe as përfituese as për Kosovën dhe as për shqiptarët. Pjesa më e madhe e profitit nga kjo linjë mbetet në Serbi. Është një veprim që i mundëson Serbisë të instrumentalizojë Rezolutën 1244 dhe anashkalojë shtetin e Kosovës duke bërë palë Unmik-un dje KFOR-in. As Unmik-u dhe as KFOR-i nuk mund ta zëvendësojnë sovranitetin e popullit të Kosovës. Megjithatë Kosova duhet ta hapë këtë linjë sepse ajo është gjest politiko-ekonomik që mund të përdoret në bisedat për mbylljen e punëve Kosovë-Serbi. Sidoqoftë, Kush i thotë vetes shqiptar e mban mend krimet serbe kundër shqiptarëve prej vitit 1912 nuk duhet të shfrytëzojë këtë linjë, përveç ndonjë zori të madh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat