Momenti kur policia nxjerr nga salla Avni Llumnicën - Bota Sot
Momenti kur policia nxjerr nga salla Avni Llumnicën

Aktuale

Momenti kur policia nxjerr nga salla Avni Llumnicën

Më: 22 janar 2020 Në ora: 11:40
Momenti kur policia nxjerr nga salla Avni Llumnicën

Gjykata Themelore e Prishtinës të akuzuarin në rastin “Syri i Popullit”, Avni Llumnica e ka shpallur fajtor duke e dënuar me 12 vite burgim.

Llumnica i cili u dënua  për veprën penale të hakmarrjes me 3 vite, për dhunim 1 vit, kurse për shkak të veprave terroriste 10 vjet burg, kurse më pas ndaj tij është shpallur dënim unik prej 12 vjetësh burgim.

Menjëherë pas shqiptimit të aktvendimit ndaj tij Llumnica reagoi duke i duartrokitur këtij vendimi dhe fyer trupin gjykues duke bërtitur “tradhti”, “të bijtë e shkinave jeni ju”.

Pas këtij reagimi pjesëtarët e Policisë së Kosovës e nxorën nga salla ku po mbahej seanca.

Ndryshe, me aktvendim dënues janë shpallur fajtor edhe të akuzuarit tjerë në rastin “Syri i Popullit”.  Sadri Ramabaja është dënuar me 5 vjet burg, kurse për të njëjtën vepër penale, i akuzuari Ragip Sallova është dënuar me 4 vjet burg, ndërsa Rexhep Topllana është dënuar me 2 vjet.Behxhet Luzha për mos lajmërim të veprës penale është dënuar me 2 vjet burg.Halim Halimi dhe Bajrush Konjusha janë dënuar me nga 3 vjet burg.

E i akuzuari Murat Jashari për shkak të gjendjes së tij, është shqiptuar trajtim i detyrueshëm psikiatrik prej 10 vitesh. Për të akuzuarit Sabit Berisha dhe Lirije Luzha është  refuzuar aktakuza, pasi që Prokuroria Speciale e Kosovës ka hequr dorë nga ndjekja penale në mungesë të provave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat