Kujtim Shala ka një thirrje publike për Albin Kurtin, kështu mund të arrihet marrëveshja - Bota Sot
Kujtim Shala ka një thirrje publike për Albin Kurtin, kështu mund të arrihet marrëveshja

Aktuale

Kujtim Shala ka një thirrje publike për Albin Kurtin, kështu mund të arrihet marrëveshja

Më: 24 janar 2020 Në ora: 22:45
Kujtim Shala

Anëtari i kryesisë së LDK-së Kujtim Shala, tha se Lëvizja Vetëvendosje ka gabuar me votimin e Kryeparlamentarit.

Sipas tij, VV-ja është dashur të pres edhe disa ditë, pasi që ajo pozitë është dashur t’i ipet LDK-së, në kuadër të marrëveshjes për bashkëqeverisje.

“Ne jemi të propozimi i parë, ne po kërkojmë që të reflektohet vullneti i popullit. Ai ka qenë një hap i Vetëvendosjes dhe ne e kemi mbështetur. Kandidati i Vetëvendosjes u votua pa marrëveshje, por ne kishim një zotim që të votohet kandidati nëse propozohet nga ta. Lëvizja Vetëvendosje nuk është dashur ta propozonte kandidatin, është dashur të pres”, u shpreh ai.

Disa javë pas zgjedhjes së Glauk Konjufcës si Kryeparlamentar, Shala tani thotë se e gjithë situata është bllokuar tek ky funksion, nga i cili pret që VV-ja të heq dorë, ndryshe është e pa kuptimt sipas tij që të mos arrihet marrëveshja pas tre muajsh negociata.

“Heqja dorë nga mandatari i Kuvendit po qëndron në mes. Nuk ka kuptim të negociosh për muaj të terë dhe të mos arrish të përmbyllesh marrëveshje”, ka thënë Shala.

Tutje, i pyetur për komunikimin e tij me nënkryetarin e VV-së Besnik Bislimi, Shala ka mohuar se i ka thënë se do ta detyrojnë të arrihet marrëveshja.

“Nuk kam qenë pjesë e ekipit negociues të LDK-së dhe nuk i njoh të gjitha detajet brenda negocimit dhe mendoj se detajet se kanë asnjë kuptim nëse nuk finalizohet marrëveshja. Rrëfimet po duken si tip karikature e atij procesi. Duke dhënë detaje qoftë edhe të sakta e demtojnë procesin. Një marrëveshje e finalizuar i zhbën të gjitha detajet e negocimit.
Tani unë nuk kam pasur asi forme të komunikimit”, tha Shala.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat