Tërmeti në Shqipëri, kjo është shuma që dhuroi Kosova në konferencën e donatorëve - Bota Sot
Tërmeti në Shqipëri, kjo është shuma që dhuroi Kosova në konferencën e donatorëve

Aktuale

Tërmeti në Shqipëri, kjo është shuma që dhuroi Kosova në konferencën e donatorëve

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 17:36
Konferenca e donatorëve

Kosova po ashtu ka qenë pjesë e konferencës së donatorëve në Bruksel, ku shtetet e Evropës kanë dhuruar para në ndihmë të Shqipërisë. Besnik Bislmi u shpreh se Kosova do të japë një shumë prej 200 mijë eurosh, teksa premtoi se ndihma nuk do të mbyllet tek paratë. Bislmi shtoi se sa herë që Shqipëria të ketë nevojë, Kosova do të asistojë me ndihmë teknike dhe me burimet e saj.

“Mjekë, arkitektë, inxhinierë ofruan ndihmën e tyre”, tha përfaqësuesi i qeverisë së Kosovës.

Megjtihatë, mbështetja e qeverisë së Kosovës, nuk mbetet me kaq. Angazhojmë mbështetjen tonë në forma të tjera, duke ofruar burimet tona teknike sa herë të jetë nevoja”. –tha Bislimi.

Kujtojmë se Kosova ka dhuruar vitin e kaluar 500 mijë euro ndihma si dhe ka hapur dyert për këdo shqiptar të mbetur pa banesë nga tërmeti i  26 nëntorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat