Specialist i Psikologjisë Klinike: Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike - Bota Sot
Specialist i Psikologjisë Klinike: Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike

Aktuale

Specialist i Psikologjisë Klinike: Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike

Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 22:08
Foto ilustrim

Imri Zabeli, Specialist i Psikologjisë Klinike dhe Psikoterapisë, ka alarmuar për nevojën e shërbimeve psikologjike nëpër institucione.

Ai ka reaguar përmes rrjetit të tij social facebook, ku ka shprehur nevojën që punojësit në sektorin e sigurisë dhe emergjencave duhet që spaku dy herë në vit të bejnë konsultime psikologjike, për shka se vazhdimisht i ekspozohen stresit në punë.

Postimi i tij i plotë:

Punonjesit ne institucionet e sigurisë dhe emergjencave i ekspzohen stresit te vazhdueshem. Konsultimet dhe mbeshtetja psikologjike duhet te jete sherbim i domosdoshem.

Per te shmangur çfardo paragjykimi, stigme, duhet qe konsultimet psikologjike te behen te obliguara se paku 2 herë ne vit per te gjithe punonjësit e sigurisë dhe emergjencave.

Tash qe ka ndodhe ky rasti ne Gjilan, e dijë se sa shumë vështirë e përjetojnë dhe do ta kenë punonjësit e sigurisë, emergjencave qe vuajnë nga simptomat apo çrregullimet e ankthit.

Institucionet e sigurisë dhe emergjencave duhet te kënë me shumë mekanizma/resurse profesionale brenda institucioneve qe te analizojnë dhe menaxhojnë me kujdes gjendjen psikologjike te punonjesve dhe ndërmarrin masa gjithnje ne te mirë te individit dhe mjedisit social!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat