Ministri Vitia konfirmon edhe 8 raste të reja sot me koronavirus, por jep lajmin e mirë - Bota Sot
Ministri Vitia konfirmon edhe 8 raste të reja sot me koronavirus, por jep lajmin e mirë

Aktuale

Ministri Vitia konfirmon edhe 8 raste të reja sot me koronavirus, por jep lajmin e mirë

Nga: D.RR Më: 26 mars 2020 Në ora: 17:52
Arben Vitia

Ministri në detyrë, Arben Vitia, ka njoftuar qytetarët se sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 89 persona nga të cilet 8 kanë rezultuar pozitiv.

Kësisoj numri i të infektuarve shkon në 79.

Mirëpo ministri Vitia ka dhënë lajmin e mirë, duke treguar se zyrtarisht kemi personin e parë të shëruar nga COVID-19 në Republikën e Kosovës.

Postimi i plotë:

Të dashur qytetarë,

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 89 persona nga të cilet 8 kanë rezultuar pozitiv.

Megjithatë më në fund e kemi lajmin e mirë. Njëri nga pacientët edhe pas testimit të dytë ka dalur NEGATIV. Sipas rekomandimeve të OBSh kur dy mostra negative të një personi me një ditē distancë kohore, tregojnë shërimin nga COVID-19.

Zyrtarisht kemi personin e parë të shëruar nga COVID-19 në Republikën e Kosovës.

Faleminderit personelit shëndetësor në Klinikën Infektive dhe të gjithë mantilbardhëve në institucionet shëndetësore në Kosovë.👏👏👏

T’i ndihmojmë personelit shëndetësor🙏

QËNDRONI NË SHTËPI!

MBANI DISTANCË ME NJËRI TJETRIN PËR 2 METRA!

NA NDIHMONI PAK QË TË JU NDIHMOJMË SHUMË!

Ju faleminderit për mirëkuptim!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat