Mediat zvicerane dhe evropiane për rrëzimin e qeverisë së Kosovës mbrëmë nga parlamenti me maska  - Bota Sot
Mediat zvicerane dhe evropiane për rrëzimin e qeverisë së Kosovës mbrëmë nga parlamenti me maska 

Aktuale

Mediat zvicerane dhe evropiane për rrëzimin e qeverisë së Kosovës mbrëmë nga parlamenti me maska 

Nga: Nefail Maliqi Më: 26 mars 2020 Në ora: 18:50
Kuvendi i Kosovës

Pas vetëm gjashtë javësh, qeveria e kryeministrit Albin Kurti përsëri bëhet histori, rrezimi i se ciles mbremë ne Parlamentin e Kosoves ka mbushur sot faqet e para te gazetave boterore. Mbreme parlamenti i Kosoves me maska rezoi qeverine e shtetit me te ri ne Evropë;

Bie Qeveria e Kosovës mu në krizen e Koronavirusit; Mos marreveshjet Thaci-Kurti rrezuan qeverine e Kosoves" .. jane pra keta vetem disa tituj qe i hasëm sot ne mediat zvicerane dhe evropiane si Tribune de Geneve, Blick, Carriere de la Sera, Der Spiegel, Le Monde, Tages Aizneger, Le Figaro, Die Presse etj.

Inatet e presidentit Hashim Thaci dhe kryeministrit Albin Kurti bashke me mosmarrëveshjet rreth koronavirusit qoi deri tek shkarkim i nje minisri te paparshtatshem të Isa Mustafes, ka bere qe permes nje mocioni te bien qeveria e Kosovës te cilin mocion zyrtarja e larte e kesaj partie Vjosa Osmani, qe njihet si pasardhese e LDK-së se presidentit Rugova, me grupin e saj, e kishte refuzura, kane shkruar sot mediat zvicerane dhe ato evropiane. Albin Kurti, drejtuesi i partisë nacionaliste Vetëvendosje, erdhi në pushtet me premtie për t'i dhënë fund krimit te organizuar dhe kunder bandave qe dyshohne se gjenden ne krye te shtetit me te ri ne Evrope, te akuzuar per krime dhe korrupcion, shkruajnë gazetat evropiane Sipas mediave zviceane, gjermane dhe belge kryeministri dhe përkrahësit e tij pretendojnë se Albin Kurti eshte viktimë e manovrave të Presidentit Hashim Thaçi dhe nje ish-funksionari jugosllav qe drejton sot LDK-në.

Sipas mediave evropiane, Albin Kurti akuzoi presidentin se orkestroi krizën politike për të mbajtur duar bizneset dhe për të përfunduar një projekt, të ne inicuar nga ai dhe presidenti serb Aleksander Vucic, për ndarjene Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat