"Qeveria e frikës nga zgjedhjet", Vela tregon kush mund ta rrëzojë qeverinë e re - Bota Sot
"Qeveria e frikës nga zgjedhjet", Vela tregon kush mund ta rrëzojë qeverinë e re

Aktuale

"Qeveria e frikës nga zgjedhjet", Vela tregon kush mund ta rrëzojë qeverinë e re

Nga: G.B Më: 28 prill 2020 Në ora: 18:02
Blerim Vela

Analisti politik, Blerim Vela, ka thënë se nga "Qeveria e shpresës" tani do ta kemi "Qeverinë e frikës nga zgjedhjet".

Përmes një postimi  në Facebook, ai ka thënë se AAK është në pozitën më të mirë në koalicion, ndërsa LDK, Nisma dhe AKR janë në pozitën e "pengut politik" duke e ditur se do të bartin faturën më të madhe të dështimit të qeverisë së PANdemisë, përcjell Bota sot.

Ai ka thënë se koalicioni i zorit është në këmbë të xhamit dhe secili presion publik mund ta rrëzojë atë për tokë.

Postimi i tij i plotë në Facebook:

Nga "Qeveria e shpreses" qe bazohej ne program qeveritar per ndryshime ne "Qeverine e frikes nga zgjedhjet" qe synon me cdo kusht mosmbajtjen e zgjedhjeve te reja tani...

Ne tere kete mishmash politik, AAK eshte ne poziten me te mire ne koalicionin e ri per shkak te votes se koncentruar regjionale. Ndersa LDK, Nisma dhe AKR jane ne poziten e "pengut politik" duke e ditur qe do te bartin faturen me te madhe te deshtimit te qeverise se PANdemise. Shumica e ketyre partive do te kthehen ne dekor te skenes politike, disa jashte Kuvendit e ndonjera prej tyre me perfaqesim margjinal ne te.

PDK duke zgjedh qe te mos jete pjese formale e qeverise se PANdemise po tenton te ndaloj renien e lire te mbeshtetjes ne publike duke vene ne qender te kritikes publike veprimet e LDK dhe partnereve te saj. Sapo anketat e opinionit publik te tregojne edhe trendin me te vogel te rritjes se mbeshtetjes publike per PDK, ne ate moment do te rrezohet qeveria e PANdemise.

Koalicioni i zorrit eshte ne kembe te xhamit dhe cdo presion publik apo veprim politik mund ta rrezoj ate per toke...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat