Akuza e kërcënime në mes deputetëve e zyrtarëve shtetëror, ja çfarë mund të ndodh me ta, shpjegon avokati i njohur - Bota Sot
Akuza e kërcënime në mes deputetëve e zyrtarëve shtetëror, ja çfarë mund të ndodh me ta, shpjegon avokati i njohur

Aktuale

Akuza e kërcënime në mes deputetëve e zyrtarëve shtetëror, ja çfarë mund të ndodh me ta, shpjegon avokati i njohur

Nga: A. J Më: 11 maj 2020 Në ora: 22:48
Hashim Thaçi dhe Albin Kurti

Akuzat e kundër akuzat e një pas njëshme në mes politikave, deputetëve e zyrtarëve shtetëror duket se nuk kanë të ndalur. Rastet e fundit ku edhe nga studiot televizive janë bërë kërcënime të hapura ka pas akuza nga më të ndryshmet e deri edhe të ngritja e padisë për shpifje kanë bërë që kjo të shihet si diçka tejet e rendë për shoqërinë e vendit.

Shpifje, shpifje është vetëm njëra nga fjalët që vazhdimisht pothuajse çdo natë e dëgjojmë ne televizione e debate të ndryshme, ku deri më tani raste të shumta kur edhe ka pasur ngritje të padive të shumta.

Në lidhje më këtë Avokati i njohur Adrian Gjoshi ka thënë se nëse dikush shpif ndaj dikujt atëherë ai mund të bëjë padi e të kërkoj kompensim për shpifje. Kurse nëse dikush haptas mund të thotë se dikush ka vrarë dike atëherë prokuroria është e obliguar të filloj hetimet.

Image
Adrian Gjoshi

“Tash janë dy çështje disa deklarata përbejnë shpifje e disa kallëzime penale për shpifje pala që mendon që është shpif ndaj tij/saj mundet me bo padi me kërkua kompensim

Kurse nëse dikush benë kallëzim penal, p.sh në program televiziv dikush thotë: filani e ka vra fistekun, në ketë rastin e dyte prokuroria është e obliguar me hetu. Po edhe aty duhet prokuroria më fillu hetime nëse ka elemente të veprës penale" ka thënë Adrian Gjoshi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat