Hoti reagon pas dëmve të shkaktuara në bujqësi në disa komuna të Kosovës - Bota Sot
Hoti reagon pas dëmve të shkaktuara në bujqësi në disa komuna të Kosovës

Aktuale

Hoti reagon pas dëmve të shkaktuara në bujqësi në disa komuna të Kosovës

Nga: M.H Më: 21 maj 2020 Në ora: 08:44
Avdullah Hoti

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti programi për rimëkëmbje i Qeverisë së re do të prezantohet në ditët në vijim, transmeton "Bota sot'.

Hoti shprehi gjtihashtu shqetësime dhe keqardhje për dëmet në bujqësi nga breshëri në disa komuna të Kosovës duke u shprehur që duhet të evidentojne këto dëme dhe të shfrytëzohen të gjitha mundësitë për mbështetje të bujqëve të dëmtuar.

Postimi i plotë

Me shqetesim dhe keqardhje po i percjell raportimet per demet ne bujqesi nga bresheri ne disa komuna neper Kosove. Ministri i Bujqesise bashke me komunat perkatese duhet te evidentojne keto deme dhe te shfrytezohen te gjitha mundesite per mbeshtetje te bujqeve te demtuar.

Ne programin per rimekembje ekonomike te Qeverise se re kemi parapare dyfishim te te gjitha subvencioneve ne bujqesi, krahas masave tjera per mbeshtetje te kresive bujqesore dhe investimeve publike sisteme te ujtjes. Keto masa ne detale do te prezantohet ne ditet ne vijim dhe do te miratohen ne mbledhje e pare te Qeverise se re.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat