“Thaçi e bëri këtë qeveri për ta ndarë Kosovën e për t’u bërë përsëri president” - Bota Sot
“Thaçi e bëri këtë qeveri për ta ndarë Kosovën e për t’u bërë përsëri president”

Aktuale

“Thaçi e bëri këtë qeveri për ta ndarë Kosovën e për t’u bërë përsëri president”

Më: 5 qershor 2020 Në ora: 00:26
Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi e ka bërë këtë Qeveri për ta ndarë Kosovën dhe për të marrë edhe një mandat për president.

Ai është shprehur i bindur se Lidhja Demokratike të Kosovës do ta votojë atë edhe për një mandat të dytë.

“Thaçi e ka bërë qeverinë vetëm për dy gjera, për ta ndarë Kosovën dhe për t’u bërë president për të dytën herë. Ata do ta bëjnë përsëri Thaçin president. Unë besoj shumë që Hashim Thaçin do ta votojë LDK-ja për president përsëri nëse mbërrin, por VV-ja do ta pengojë. Javëve në vazhdim do të shohim se cilët do të jenë hapat e ardhshëm për ta ndalur procesin e ndarjes së Kosovës”, ka thënë ai.

Bajqinovci ka thënë se presidenti është duke iu frikësuar rritjes së kryetarit të VV-së, Albin Kurti.

Ai ka shtuar se kabineti qeveritar i tanishëm është me ministra të cilët janë të akuzuar e dyshohen për keqpërdorime.

“Një ministër e kësaj qeverie është duke u hetuar për mashtrim, ministrja e jashtme është e dënuar. Disa të dënuar, disa nën hetime e disa me plagjiatura”, ka thënë ai.

Sipas tij, kjo qeveri do t’i rikthejë të gjithë ata që u shkarkuan nga Qeveria Kurti.

Bajqinovci thotë se zgjedhjet e reja do të mbahen në shtator. Sipas tij, tashmë janë krijuar kushtet që të shpallen zgjedhjet në Podujevë, e pastaj edhe zgjedhjet nacionale.

Duke folur për opozitarizmin me PDK-në, ai ka thënë se kjo parti nuk e ka seriozisht rrëzimin e Qeverisë.

“PDK-ja nuk ka interes për zgjedhje, ata po mundohen të bëjnë një opozitarizëm me disa fletushka e duke përdorur djalin që dyshohet se bëri vetëvrasje”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat