Rritja e rasteve me koronavirus stërmbush Infektiven – nuk ka vende të lira për pacientë tjerë - Bota Sot
Rritja e rasteve me koronavirus stërmbush Infektiven – nuk ka vende të lira për pacientë tjerë

Aktuale

Rritja e rasteve me koronavirus stërmbush Infektiven – nuk ka vende të lira për pacientë tjerë

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 00:07
Izet Sadiku

Infektologu, Izet Sadiku, ka folur edhe situatës me koronavirus në Klinikën Infektive në QKUK.

Sadiku deklaroi se të gjitha kapacitetet e Infektives janë stërmbushur dhe nuk ka vende të lira.

“Sonte si mjek kujdestar mund të them se Klinika Infektive është stërmbushur dhe nuk ka vende të lira për pacientë të tjerë. Janë duke u trajtuar rreth 110 pacientë por numri po ndryshon nga minuta në minutë dhe pothuajse të gjitha kapacitetet tona janë mbushur”.

“60 pacientë janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi dhe gjashtë janë në gjendje të rëndë”, deklaroi Sadiku.

Sadiku mes tjerash kërkoi nga organet qendrore të mbikëqyrin respektimin e masave nga qytetarët.

“Rritja e ditëve të fundit tregon për mos respektim të masave, ani se masat si mbajtja e maskës, distancës dhe higjienës janë masa të lehtë, për këtë besoj se do duhej të bëhej mbikëqyrje rreth respektimit të masave”, deklaroi Sadiku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat