Haki Abazi: Thaçi është dashur të jap dorëheqje - Bota Sot
Haki Abazi: Thaçi është dashur të jap dorëheqje

Aktuale

Haki Abazi: Thaçi është dashur të jap dorëheqje

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 00:33
Hashim Thaçi dhe Haki Abazi

Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje, ka kërkuar dorëheqjen e presidentiti të Kosovës Hashim Thaçi, pas aktakuzës.

Sipas tij deri më tani ai është dashur të jep dorëheqje.

“Thaçi është dashur të jap dorëheqje”, tha Abazi

Ai tha se Qeveria aktuale ka treguar rezultate të këqija në menaxhimin e situatës me koronavirusin.

“Rezultatet janë të këqija nga dalja e Qeverisë Kurti. Kemi të bëjmë me një relaksim të përgjithshëm. Problemi thelbësor është me faktin se në vend të fokusoheshin me menaxhim të pandemisë ata ishin të fokusuar në tentimin e krijimit të propagandës së pafund kundrejt ministrisë së drejtuar nga Arben Vitia dhe Qeverisë Kurti”.

“Për ta qëllim ka qenë ardhja në karrige, por jo pandemia. Kemi të bëjmë me një dështim të plotë. Nuk mund të funksionojë Qeveria e cila është jolegjitime”, është shprehur Abazi.

Abazi në Edicionin Special  ka thënë se arsyeja se pse ka valë të infeksioneve tash është se qytetarët nuk besojnë në këtë Qeveri.

“Qytetarët janë të dëshpëruar dhe nuk e kanë lidhjen me Qeverinë ilegale”.

Ai ka theksuar se protesta e organizuar nga ta pas rrëzimit të Qeverisë Kurti nuk mund të thuhet se ka qenë burim i përhapjes së virusit korona.

“Nuk mundet ta fajësojë protestë për rritje të infeksionit apo për kolaps të sistemit shëndetësor. Është mungesë e lidhjes me personelin shëndetësor dhe qytetarët”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat